5 vecí, ktoré treba vedieť predtým ako sa rozhodnete študovať medicínu
Ako všetci dobre vieme, štúdium medicíny nepatrí medzi najľahšie, práve naopak mnohý medicínu považujú za najnáročnejšiu vysokú školu. Je to subjektívny pohľad, pretože mne príde ťažká napríklad aj kvantová fyzika :D. Samozrejme je to individuálne a záleží to od záujmov danej osoby. Čo treba vedieť predtým ako sa rozhodneme študovať medicínu?
1. Musí Vás to zaujímať
Možno si poviete, že táto informácia je zbytočná, ale možno by ste sa divili, koľkí ľudia zvažujú štúdium medicíny z úplne odlišných dôvodov. Kvôli prestíži, kvôli tomu, že lekár má vždy ako tak isté pracovné miesto a nie je nezamestnaný, kvôli pomerne dobrému zárobku a podobne. Práve z takých sa potom stávajú tí horší doktori, pretože im v prvom rade nešlo o pomoc ľudom a o lásku k medicíne. Keďže povolanie lekára je zároveň aj poslaním, je veľmi ťažké robiť ho, keď to v skutočnosti robiť ani nechceme. Neviete si ani predstviť, akí potom títo ľudia nešťastní. Zlých lekárov máme už dosť a nechceme ďalších. Preto si vopred dobre premyslite, či Vás medicína úprime zaujíma.
2. Učenia je veľa
Tiež stará známa informácia, ale nedá mi ju nespomenúť. Niekoho medicína možno aj zaujíma, ale odradí ho kopa učenia. Pokiaľ Vás to však naozaj baví (nemyslím každý jeden predmet, ale medicínu celkovo), nemali by ste sa nechať odradiť. Zvládli to už mnohí pred Vami, tak prečo by ste to nemohli zvládnuť aj vy?
3. Treba vedieť "sedieť na riti"
Možno to znie smiešne, ale naozaj je to dôležité. Pre niekoho, kto nedokáže obsedieť ani 5 minút a hneď musí robiť niečo iné, medicína naozaj nie je to pravé orechové. Keďže učenia je veľa, najmä v skúškovom období sa takmer vôbec nedostanete k iným činnostiam ako je spomínané sedenie na riti. Niekedy sedíte, sedíte a sedíte niekoľko týždňov od rána do večera. Nemáte na výber, pretože počas učenia sa nedá napríklad bicyklovať :D. (Mohlo by to byť aj nebezpečné). "Sedieť na riti" som napísala do uvodzoviek preto, lebo niekto sa rád učí napríklad aj poležiačky, čo mne osobne nevyhovuje, lebo v momente sa mi chce spať.
4. Nevzdávať sa
Toto je asi jednou z najťažších vecí, ktoré sú dôležité nielen v medicíne , ale v celom Vašom živote. Asi 90% ľudí z môjho krúžku sa na medicínu nedostalo na prvý krát, ale na druhý, prípadne aj tretí. Títo ľudia dobre vedia, čo je to nevzdávať sa. Ja som sa chcela vzdať viackrát počas prípravy na prijímačky, keď zakaždým, keď som si spomenula na podklady, sa mi zatočila hlava. Ale vtedy som sa veľmi rýchlo dokázala prebrať a povedať si, že mám svoj cieľ, ktorého sa za nič na svete nevzdám. Ak by ma vyhodili dverami, ja by som prišla zase oknom. Poznám však aj veľa ľudí, ktorí chceli ísť na medicínu, ale nezobrali ich, oni išli na inú školu a vraveli si, že po roku skúsia znovu. Veľa z nich sa tam však už tak usadilo, že sa im nechce začínať na novej škole znovu od nuly. Preto, ak ste si na 100% istí, že chcete byť lekárom, nie je potrebné si dávať poistnú školu. Myslím, že je lepšie ostať rok doma. Neoplatí sa to ani z finančného hľdiska, keďže si budete rok zbytočne platiť intrák a všetky výdavky spojené so štúdiom. Ďalší problém je v tom, že štát Vám hradí maximálne 5 rokov štúdia (na medicíne samozrejme 6) a keďže by ste boli rok na inej škole a potom 6 na medicíne, dokopy je to 7. Rok by ste si teda museli zaplatiť z vlastného vrecka, čo teda vôbec nie je lacný špás.
A na koniec to najdôležitejšie...
5. Treba si vedieť oddýchnuť
Popri náročnom štúdiu, akým medicína bez pochyby je, je oddych naozaj nenormálne dôležitý. Niekedy už človek nevládze a keď sa učí, nič mu nejde do hlavy. Vtedy je lepšie si ľahnúť a poriadne sa vyspať a na ďalší deň znova vyjde slnko a Vám to znovu pôjde ako po masle.Pri oddychu však nemyslite na školu. To potom nie je naozajstný oddych. Treba sa od učenia úplne odpútať a pozrieť si nejaký nenáročný film (komédiu alebo podobne). Veď keby sme sa mali stále učiť a aj pri oddychu na to myslieť, zbláznili by sme sa z toho. A môžu byť psychicky narušení lekári vôbec pre niekoho prospešní? :)